LT1963AEST-1.5#TRPBF
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
LT1963AEST-1.5#TRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.55V @ 1.5A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1.5A
Current - Supply (Max) : 120 mA
Voltage - Input (Max) : 20V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 1.5 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 63dB (120Hz)
Series : -
Supplier Device Package : SOT-223-3
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LT1963
Description : IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SOT223-3
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3